Szybki kontakt
17 86 225 05
Adres
ul. Żwirki i Wigury 8, 35-036 Rzeszów

Terapia podciśnieniowa (NPWT)

Terapia podciśnieniowa NPWT w warunkach domowych

Terapia podciśnieniowa, znana również jako Negative Wound Therapy (NPWT) to nowoczesna metoda leczenia trudno gojących się ran umożliwiająca poprzez ciągłe odprowadzanie wysięgu z rany, utrzymanie ujemnego ciśnienia na jej powierzchni. Podciśnienie zwiększa perfuzję tkankową, czyli przepływ krwi do rany, co przyspiesza gojenie. Pomaga również zredukować obrzęk oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji.  oraz akcelerację wielu innych, mających pozytywny wpływ na tempo gojenia procesów naprawczych.

Kiedy stosuje się NPWT?

  • w trudno gojących się ranach: odleżyny, owrzodzenia żylne goleni, zespół stopy cukrzycowej
  • w powikłanych ranach pourazowych lub pooperacyjnych

Decyzja o zastosowaniu terapii podciśnieniowej zależy od rodzaju rany, jej stanu oraz ogólnego zdrowia pacjenta.

Jak to działa?

W ranie umieszczana jest jałowa, dopasowana gąbka, od której wyprowadzany jest dren (tzw. port). Przez dren usuwany jest nadmiar wysięku z rany, który zbiera się w kanistrze. Niewielkich rozmiarów urządzenie umieszczone jest w specjalnym etui, które przypomina torebkę. Dzięki temu nie ogranicza mobilności pacjenta.

Zmiana opatrunków NPWT

  1. Zmiana opatrunków wykonywana jest zazwyczaj dwa razy w tygodniu, czyli co 3-4 dni.
  2. Przy każdej wizycie ze zmianą opatrunku NPWT doliczana jest procedura. Cena jest zgodna z aktualnie obowiązującym cennikiem.
  3. Koszty opatrunku zmieniają się w zależności od jego wielkości, podobnie jak ceny kanistrów.
  4. Kanister zmieniany jest w zależności od ilości wysięgu.

Ważna informacja:

Urządzenie wypożyczane jest nieodpłatnie. Przed przekazaniem urządzenia konieczne jest podpisanie umowy użyczenia, której rozwiązanie następuje w dniu zwrotu nieuszkodzonego urządzenia wraz z zasilaczem. Przez cały okres trwania umowy odpowiedzialność za zniszczenie lub zgubienie aparatu ponosi pacjent.

Prawidłowe użytkowanie

  1. Aparat powinien być umieszczony w pozycji pionowej.
  2. Nie wolno zamoczyć aparatu ani opatrunku.
  3. Port i kable nie mogą być zagięte.
  4. Kanister należy wymieniać na włączonym aparacie (wymiana kanistra odbywa się niezależnie od zmiany opatrunku). W przypadku ran o większym wysięku zalecane jest posiadanie zapasowego kanistra w domu.
  5. Na każdą wizytę należy zabrać ze sobą zasilacz w celu naładowania baterii.
  6. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu aparatu (np. włączanie alarmu, miganie diod) należy pilnie skontaktować się z lekarzem lub pielęgniarką telefonicznie na numer telefonu przekazany na początku terapii.