Co to jest kompresjoterapia?
Kompresjoterapia to sposób leczenia uciskiem. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod stosowanych w profilaktyce i leczeniu objawów niewydolności żylnej. Hamuje rozwój choroby i zmniejsza nieprzyjemne dolegliwości.
Na czym polega terapia uciskiem?
Kompresjoterapia polega na wykorzystaniu ucisku, czyli kompresji, jaką daje bandażowanie lub specjalistyczne wyroby. Dzięki temu zmniejsza się średnica rozszerzonych naczyń, co powoduje prawidłowe domknięcie zastawek, zwiększenie przepływu krwi żylnej, a w rezultacie likwidację zastoju żylnego. Ucisk przyspiesza też wnikanie płynu tkankowego do naczyń chłonnych oraz wyraźnie zmniejsza obrzęki.
Kompresja z zewnątrz to doskonała podpora dla mięśni i większa wydolność pompy mięśniowej. Ucisk powoduje regenerację zwłókniałych tkanek i zmniejsza aktywność stanów zapalnych.
Metoda ta nie usunie żylaków, ale wyraźnie poprawi stan żył i zapobiegnie niebezpiecznym powikłaniom. W przypadku zakrzepicy, uszkodzenia układu żył głębokich i owrzodzeń podudzi jest metodą obowiązkową.
Podczas stosowania tej formy terapii nosi się indywidualnie dopasowane wyroby uciskowe (podkolanówki, pończochy lub rajstopy).
Co daje umiejętnie stosowana kompresjoterapia?
Jakie są przeciwskazania do stosowania kompresjoterapii?
Istnieją poważne zastrzeżenia co do stosowania terapii uciskowej w razie współwystępowania innych chorób, takich jak: zaawansowanie schorzenia tętnic obwodowych (ich zwężenie lub niedrożność), bakteryjne zapalnie żył (septyczne zapalenie żył), siniczny obrzęk bolesny.
Przeciwskazaniem są także:
Unieruchomienie, infekcje skórne, sączące się dermatozy, uczulenia na materiały uciskowe w obrębie kończyn, zaawansowana neuropatia obwodowa (np. cukrzyca).
Skompensowana niewydolność serca lub zastoinowa niewydolność serca lub zaawansowana przewlekła niewydolność serca (klasa czynnościowa NYHA III i IV) nie jest bezwzględnym przeciwskazaniem. Można stosować ze zwiększoną ostrożnością po konsultacji z lekarzem prowadzącym.
O tym należy pamiętać: