Od kilku lat otaczamy opieką pacjentów z odleżynami w warunkach domowych. Stworzyliśmy profesjonalny i kompetentny zespół pielęgniarek. Z pasją i oddaniem realizujemy swoją pracę. Każda z pielęgniarek posiada ukończony kurs specjalistyczny z zakresu pielęgnacji i leczenia ran przewlekłych. Stosujemy opatrunki specjalistyczne zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran.
Mechanizm powstawania odleżyn – to długotrwały ucisk na tkanki powoduje zaburzenia ukrwienia, a te z kolei prowadzą do owrzodzenia martwiczego, zwanego odleżyną. Początkowe objawy niedokrwienia wyglądają niepozornie. W pierwszym etapie tworzenia odleżyny dochodzi do lekkiego zaczerwienienia, które blednie pod wpływem ucisku. Potem zaczerwienienie zmienia swoja postać do nieblednącego pod wpływem ucisku, aż w końcu w miejscu zaczerwienienia powstaje rana, która, zaniedbana, coraz bardziej się powiększa i pogłębia, sięgając wewnętrznych tkanek i narządów. Odleżyny zaawansowanego stopnia to owrzodzenia sięgające mięśni, stawów oraz kości.
Odleżyny tworzą się zwykle w miejscach, gdzie jest mało tkanki tłuszczowej i warstwa między skórą a kością jest cienka. Umiejscowienie odleżyn w dużej mierze zależy od ułożenia ciała.
Profilaktyka przeciwodleżynowa – to wszystkie czynności, których celem jest niedopuszczenie do powstania odleżyn. Obejmuje ona: