Szybki kontakt
17 86 225 05
Adres
ul. Żwirki i Wigury 8, 35-036 Rzeszów

Opieka pielęgniarska

SPECJALISTYCZNA OPIEKA PIELĘGNIARSKA W DOMU PACJENTA

Leczenie i pielęgnacja trudno gojących się ran

Od kilkunastu lat leczymy pacjentów z ranami, które mimo pielęgnacji nie chcą się goić i wymagają konsekwentnej, specjalistycznej terapii oraz cierpliwości. Leczenie trudno gojących się ran, takich jak stopa cukrzycowa, owrzodzenia czy odleżyny trwa często miesiącami. Jest to bardzo uciążliwe zarówno dla osoby dotkniętej tym problem, jak i dla członków jej rodziny.

Nasza misja polega na zapewnieniu pacjentom kompleksowej opieki, wsparcia i rozwiązań terapeutycznych, które przyspieszą proces gojenia i poprawią jakość życia. Naszym celem jest nie tylko szybkie wyleczenie, ale również zapobieganie ewentualnym nawrotom.

W MAGMA-MED oferujemy skuteczne metody leczenia, stosując nowoczesne opatrunki i odpowiednio dobrane terapie, a w razie potrzeby również małoinwazyjne leczenie zabiegowe. Pomoc obejmuje także stały nadzór nad gojącą się raną oraz edukację zdrowotną.

Jeśli cierpisz z powodu ran odleżynowych i potrzebujesz profesjonalnej i troskliwej opieki w warunkach domowych skontaktuj się z nami już dziś.

Opiekę nad pacjentami sprawuje:

mgr Marta Bakowska
specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego, edukator i promotor zdrowia

specjalistyczne leczenie i pielęgnacja trudno gojących się ran (odleżyny, zespół stopy cukrzycowej, owrzodzenia podudzi i rany nowotworowe) – wizyty ambulatoryjne i w domu pacjenta (prywatnie)

 


PIELĘGNIARSKA OPIEKA DŁUGOTERMINOWA W DOMU PACJENTA

Pielęgniarska opieka długoterminowa domowa refundowana jest ze środków NFZ. Jest to opieka nad obłożnie i przewlekle chorymi przebywającymi w domu, którzy nie wymagają leczenia szpitalnego, ale ze względu na istniejące problemy zdrowotne potrzebują systematycznej i intensywnej opieki pielęgnacyjnej w warunkach domowych. Opieka ta jest realizowana we współpracy z lekarzem POZ.

Opieka pielęgniarska długoterminowa w domu pacjenta to nieoceniona forma wsparcia dla osób z różnymi schorzeniami, niepełnosprawnościami lub chorobami przewlekłymi. To także pomoc dla ich opiekunów.

Na czym polega pomoc pielęgniarki opieki domowej

Zakres usług w ramach opieki pielęgniarskiej długoterminowej w domu pacjenta obejmuje:

  • monitorowanie stanu zdrowia: pielęgniarka regularnie monitoruje stan zdrowia pacjenta, mierzy ciśnienie krwi, kontroluje poziom cukru, podaje leki oraz prowadzi dokumentację medyczną;
  • wykonywanie procedur medycznych: pielęgniarka robi zastrzyki, podaje kroplówki, wymienia cewniki;
  • opiekę nad ranami: w przypadku trudno gojących się ran czy odleżyn, pielęgniarka dba o ich właściwą pielęgnację, zmienia opatrunki, ocenia stan gojenia;
  • pomoc w usprawnianiu chorego: pielęgniarka pomaga pionizować chorego, prowadzi ćwiczenia oddechowe i podstawowe ćwiczenia ogólnousprawniające;
  • edukację pacjenta i rodziny w zakresie opieki nad chorym: pielęgniarka uczy zasad pielęgnacji i wykonywania codziennych czynności takich jak mycie, zmiana pieluchomajtek, ubieranie się czy karmienie;
  • wystawianie recept na niektóre leki zgodnie z uprawnieniami: pielęgniarka wypisuje także skierowania na określone badania oraz zlecenia na wyroby medyczne (pieluchomajtki, wózki inwalidzkie, okulary i inne);
  • współpracę z zespołem medycznym: pielęgniarki współpracują z lekarzami, terapeutami i innymi specjalistami w celu zapewnienia kompleksowej opieki.

Dokumenty niezbędne do objęcia bezpłatną opieką pielęgniarską domową, refundowaną przez NFZ:

  1. Skierowanie do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową (od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego; jeśli chory wcześniej przebywał w szpitalu, może wystawić je lekarz prowadzący), pobierz formularz.
  2. Karta oceny świadczeniobiorcy do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową tzw. skala Barthel (wypełnia pielęgniarka środowiskowa), pobierz formularz.

Skala Barthel pozwala ocenić stan chorego pod względem m.in. jego samodzielności przy wykonywaniu codziennych czynności takich, jak: spożywanie posiłków, siadanie, przemieszczanie się, ubieranie się i rozbieranie, kontrolowanie potrzeb fizjologicznych, utrzymanie higieny osobistej, korzystanie z toalety.

Do pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej nie zostaną zakwalifikowani pacjenci, którzy:

  • w ocenie opartej na skali Barthel otrzymali więcej niż 40 punktów,
  • korzystają w tym samym czasie z domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, hospicjum domowego, stacjonarnego. zakładu opiekuńczego (opiekuńczo-leczniczego lub pielęgnacyjno-opiekuńczego),
  • są w ostrej fazie choroby psychicznej.
Jakie są zasady świadczenia opieki

Korzystając z pielęgniarskiej opieki długoterminowej domowej należy pamiętać, że:

  • wizyty odbywają się nie mniej niż 4 razy w tygodniu, w dni powszednie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8:00 do 20:00,
  • w medycznie uzasadnionych przypadkach wizyty mogą odbywać się również w soboty i dni ustawowo wolne od pracy,
  • czas wizyty dla danego pacjenta jest ustalany indywidualnie,
  • okres objęcia opieką jest uzależniony od stanu zdrowia danej osoby i jej oceny w skali Barthel – przekroczenie poziomu 40 punktów podczas oceny kontrolnej powoduje brak kwalifikacji do dalszej opieki,
  • leki i inne wyroby medyczne zlecone przez lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, zapewnia rodzina pacjenta (lub jego opiekun faktyczny/prawny).