Terapia podciśnieniowa, znana również jako Negative Wound Therapy (NPWT) to nowoczesna metoda leczenia trudno gojących się ran umożliwiająca poprzez ciągłe odprowadzanie wysięgu z rany, utrzymanie ujemnego ciśnienia na jej powierzchni. Podciśnienie zwiększa perfuzję tkankową, czyli przepływ krwi do rany, co przyspiesza gojenie. Pomaga również zredukować obrzęk oraz minimalizuje ryzyko wystąpienia infekcji. oraz akcelerację wielu innych, mających pozytywny wpływ na tempo gojenia procesów naprawczych.
Kiedy stosuje się NPWT?
Decyzja o zastosowaniu terapii podciśnieniowej zależy od rodzaju rany, jej stanu oraz ogólnego zdrowia pacjenta.
Jak to działa?
W ranie umieszczana jest jałowa, dopasowana gąbka, od której wyprowadzany jest dren (tzw. port). Przez dren usuwany jest nadmiar wysięku z rany, który zbiera się w kanistrze. Niewielkich rozmiarów urządzenie umieszczone jest w specjalnym etui, które przypomina torebkę. Dzięki temu nie ogranicza mobilności pacjenta.
Zmiana opatrunków NPWT
Ważna informacja:
Urządzenie wypożyczane jest nieodpłatnie. Przed przekazaniem urządzenia konieczne jest podpisanie umowy użyczenia, której rozwiązanie następuje w dniu zwrotu nieuszkodzonego urządzenia wraz z zasilaczem. Przez cały okres trwania umowy odpowiedzialność za zniszczenie lub zgubienie aparatu ponosi pacjent.
Prawidłowe użytkowanie